Govor kod dvogodišnjaka

Kika

Član
30 Srpanj 2023
41
30
18
Sin je napunio dvije godine prije mjesec dana, ali još ne priča, gotovo ništa. Dobro čuje, sve razumije (čak i ono što u toj dobi ne bi trebao), ali kad nam želi nešto reći, onda nam pokazuje rukom ako nešto treba. Nisam sigurna trebam li se već brinuti ili da pustimo još malo. Brblja on, ali manje nego što su druga djeca i drugačije. Znam da djecu ne treba uspoređivati, ali malo ipak moram 🙃
Kako kod vas?
 
  • Sviđa mi se
Reakcije: Međimurka.Daisy

Međimurka.Daisy

Novi član
2 Kolovoz 2023
5
7
3
Sesvete
Sin je napunio dvije godine prije mjesec dana, ali još ne priča, gotovo ništa. Dobro čuje, sve razumije (čak i ono što u toj dobi ne bi trebao), ali kad nam želi nešto reći, onda nam pokazuje rukom ako nešto treba. Nisam sigurna trebam li se već brinuti ili da pustimo još malo. Brblja on, ali manje nego što su druga djeca i drugačije. Znam da djecu ne treba uspoređivati, ali malo ipak moram 🙃
Kako kod vas?
Mi smo s našim djetetom krenuli kod logopeda kad je imao 1g.10mj. Isto sam primjetila odstupanja. S tim da su kod njega i druge stvari bile problem. Za koji dan će napuniti 5g i sad se ne gasi. Ustrajne terapije i rad su dovele do toga. Osobno sam se naslušala toga da pretjerujem i da nek ga pustim, ali ja s tim nisam nikako bila mirna i poslušala sam sebe. Moj savjet je da svakako odvedete dijete kod stručnjaka, nek Vam kažu što i kako je pa ste načisto s time.

Svako dobro i sretno 💪
 
  • Sviđa mi se
  • Super
Reakcije: Dario and Kika

Kika

Član
30 Srpanj 2023
41
30
18
Hvala puno!

Baš mi je drago da se kod vas to riješilo i dobro da ste slušali sebe.

Mi smo u međuvremenu bili kod pedijatrice na sistematskom. Rekla je da ćemo pratiti, ali da zasad nije zabrinjavajuće. Nešto se pomalo mijenja kod njega, ali čini mi se da se njemu ne da pričat uopće :sneaky: Tako je baš i doktorica komentirala :LOL:

Pričekat ćemo još koji mjesec, a onda ćemo otići logopedu, ovisno o tome kako će se i hoće li razvit govor.
 
  • Sviđa mi se
Reakcije: Dario

Aii

Novi član
18 Rujan 2023
1
0
1
Djeca obično počinju razvijati svoje jezične vještine od rođenja, a vremenski okvir kada dijete počinje govoriti može se uvelike razlikovati od osobe do osobe. Evo općih smjernica za prekretnice u razvoju jezika:

Brbljanje (6-12 mjeseci): Bebe počinju gugutati i brbljati u prvih nekoliko mjeseci života. Ovi zvukovi obično nisu riječi, ali su važni prethodnici govora.

Prve riječi (12-18 mjeseci): Oko svog prvog rođendana mnoga djeca počinju izgovarati svoje prve prepoznatljive riječi, kao što su "mama", "tata" ili ime poznatog predmeta ili osobe.

Rast vokabulara (18-24 mjeseca): Do dobi od 18 do 24 mjeseca većina djece ima vokabular od nekoliko riječi i može ih početi kombinirati u jednostavne rečenice od dvije riječi poput "još soka" ili "moja igračka".

Brzi jezični razvoj (2-3 godine): Između 2. i 3. godine, djeca često doživljavaju značajan napredak u svojim jezičnim vještinama. Oni usvajaju više riječi i mogu sastaviti složenije rečenice.

Struktura rečenice (3-4 godine): Do dobi od 3 ili 4 godine djeca obično bolje shvaćaju gramatiku i mogu sastaviti potpunije rečenice. Također mogu početi postavljati pitanja i pravilno koristiti zamjenice.

Artikulacija (4-6 godina): Djeca nastavljaju usavršavati svoje govorne glasove i izgovor tijekom predškolskih godina. Njihov govor postaje jasniji i razumljiviji drugima.

Važno je napomenuti da postoji širok raspon varijabilnosti u jezičnom razvoju i da ne slijede sva djeca točno isti vremenski okvir. Neka djeca mogu početi pričati ranije, dok druga mogu početi nešto kasnije. Čimbenici kao što su izloženost jeziku, individualni temperament i bilo kakva potencijalna kašnjenja u razvoju mogu utjecati na to kada dijete počne govoriti.

Ako ste zabrinuti u vezi s jezičnim razvojem vašeg djeteta, bilo bi dobro konzultirati se s pedijatrom ili logopedom za procjenu i smjernice. Rana intervencija može biti korisna ako postoje bilo kakva kašnjenja u govoru ili jeziku. Osim toga, pružanje bogatog jezičnog okruženja, razgovor s djetetom i sudjelovanje s njim te redovito čitanje mogu podržati zdrav razvoj jezika.
 

NecaPereca

Novi član
14 Studeni 2023
7
4
3
Mi smo imali sličan problem sa malom.. kada smo otišli kod logopeda rekla nam je da ne pritiskamo dijete i da je ona možda samo malo lijena. :D Na kraju se ispostavilo da jeste lijena - eno je sad ne gasi ni noću ni danju. Moj savijet mama sa ovim ''problemo'' je da puste dijecu malo, ne mora sve biti po pravilu.
 
  • Sviđa mi se
Reakcije: Dario

Kika

Član
30 Srpanj 2023
41
30
18
Mi smo imali sličan problem sa malom.. kada smo otišli kod logopeda rekla nam je da ne pritiskamo dijete i da je ona možda samo malo lijena. :D Na kraju se ispostavilo da jeste lijena - eno je sad ne gasi ni noću ni danju. Moj savijet mama sa ovim ''problemo'' je da puste dijecu malo, ne mora sve biti po pravilu.
Evo, počeo je pričati napokon :LOL:

Doduše, to zvuči kao japanski, ali dobro, on nama priča. Da i ne koristi i još par riječi, konkretnih, a ostalo je "blblblb", ali dobro, bit će :)

Slažem se s Vama, sva su djeca različita, samo treba obratiti pažnju i pratiti da s emože na vrijeme reagirati ako bude potrebe.